2009.02.23. 11:10, Hungarian Link
Okui Masami retrospective 1. rész
Gyermekkor és a vokalista kezdetek
Okui Masami 1968. március 13-án született Itamiban. Gyerekként az iskola mellett zongorázni, gitározni és hangképzést tanult. Korán elhatározta, hogy a zenei pályán akar érvényesülni, ezért keményen dolgozott, hogy minél jobb legyen, emellett a tanulmányait sem hanyagolta. Képes volt úgy végigvinni az általános- és középiskolát, hogy közben zeneiskolát is kiválóan végezte el. 1989. szeptemberében kapott először vokalista felkéréseket, Yuki Saito mellett, aki énekesnő és színésznő. Szeretett vokálozni, ezért nem is erőltette nagyon a szóló énekesnői törekvéseit. Majd jön, ahogy hozza a sors. És a sors meghozta.
Az első kislemezek
1993. augusztus 21-én megjelent első kislemeze Dare Yori mo Zutto címmel. Talán nem is baj, hogy 4 évet váratott az első single megjelenése. Sok tapasztalatot szerzett a négy év alatt, melyet belesűrített az első pár kislemezébe. Eközben természetesen komoly hangképzésen esett át, hogy végül 25 évesen egy olyan kislemezt adjon ki a kezéből, melynek dala egyből megérintse a hallgató szívét. Nem sokkal később megjelent a második kislemeze Yume ni Konnichiwa címmel, mely egy igen kellemes és vidám pop dal. A dalok szövege egy naiv, élethez pozitívan álló lány képzetét adják, aki még hisz az emberek jóságában. Valljuk be őszintén, nagyon jól áll neki. Aztán még négy kislemezt adott ki, melyek megalapozták az első albumról adott képet.
Az első album: Gyuu (1995)
És végre megjelent! 1995. április 21-én pezsgőt bonthatott Makkun, megjelent az első nagylemeze. Az album címe talán kissé elvontnak tűnhet (nem ez lesz az utolsó példa erre), a very good angol szavakból gyúrta össze. És igen! Joggal hirdetheti első albumáról, hogy nagyon jó! Tizennégy olyan fantasztikus dalok vannak rajta, melyek megalapozták a későbbi sikerét. Mi a siker titka? Olyan dalok szerepelnek az albumon, ahol nagyon jól vegyítette a saját stílusát az aktuális japán pop zenével, és eredményképp rendkívül kellemes dalok születtek meg. Ezeket még nem mind Makkun írta, mivel anime openingek és endinget, ezért ezek a dalok elsősorban felkérésre születtek meg, Masami csak felénekelte őket. Az igaz nagy durranás csak később lesz. De senki ne gondolja, hogy az album kezdetleges! Igenis nagyon jó lemezről beszélünk! A borító kissé képszegény. Belső részen csak a dalszövegeket olvashatjuk, kép csak a hátsó borítón látható, a címek mellett, és a CD mögött 9 kisebb.
A legsikeresebb album: V-sit. (1996)
A második album kissé döcögősen készült el. A dalok folyamatosan készültek, csak Makkun más felkéréseknek is eleget tett. Például Megumi Hayashibara dalai mögé vokálozott. Bizony, azzal, hogy saját lemeze van, még vokálozik másoknak is. De hogy! Olyan Megumi dalokat tett még tökéletesebbé, mint például a Just be conscious, Successful Mission és I’ll be there, melyek önmagukban is fantasztikusak. Természetesen Makkun a saját albumára is koncentrált, mely 1996. szeptember 21-én jelent meg. Közel százezer eladott példányszám mellett ez lett a legsikeresebb album, mely nemcsak a Jama wa Sasenai dalnak köszönhető, hanem mert ez a legvidámabb album. Ezen a lemezen található meg a legtöbb vidám hangulatú és szerelmes dal. Talán kicsit túlzásba is vitte, hisz olyan dolgokról is vidáman énekel, mint az egyoldalú szerelem, amit csak ő érez, és a szíve választottja nem. A címe Uso no Egao, Hontou no Namida (Hamis mosoly, igaz könny), igazi telitalálat! De ami igazán gyönyörűvé teszi az egész albumot, az a Friends című dal, ahol a rajongóinak üzen, hogy „Ti vagytok a legjobb barátaim!” A borítón már sokkal több kép van, amit furcsállni lehet, az a ruházat. Teljesen átlagos, civil ruhában van, sportcipővel. Ezzel a „ruhakölteménnyel” valószínűleg nyugaton megkapná a legrosszabbul öltözött énekesnő címet. De mit számít a külsőség, amikor 14 olyan fantasztikus dalt kapunk, melyeket soha nem fogunk elfelejteni? Egyébként az album cím onnan jött, hogy a borítón V-alakban guggol az énekesnő.
Az igazi áttörés: Ma-KING (1997)
Talán kicsit önzőbbé tette a második album sikere, és mostantól csak a saját karrierjére koncentrál. Pontosan egy évet kellett várni, hogy 1997. szeptember 26-án megjelenjen Makkun harmadik albuma, a Ma-KING. Jó érzés hallani, hogy a siker nem szállt a fejébe, és ugyanúgy koncentrál arra, hogy ha még ugyan nem is ő írja az összes dalt, de amik felkerülnek az albumra, azok minőséget képviseljenek! A dalok az erősebb, dinamikusabb pop zenei műfajba határolhatók be. Olyanok, amik szinte felrobbannak a lemezjátszóban, akkora energia van bennük, a hallgató egyből a rabjává válik. Az albumon már hallhatóan negatív hangvételű dalok, olyannyira, hogy erre a lemezre került fel minden idők legszomorúbb, legsötétebb hangulatú Okui Masami dal, a Spirit of the Globe. Hát hova tűnt a gyermeki naivitással világot látó fiatal lány? Mintha kiábrándult volna. A borítón található képeket pedig becsüljük meg, mert egyhamar nem nyerünk betekintést a lakásába.
A siker természetesen ezután sem hagyta el Makkunt. A retrospective 2. részében az 1998-1999-es évet vesszük nagyító alá.